Výhody kuličkového lineárního vedení

Co to je kuličkové lineární vedení, k čemu slouží a jaké jsou jeho výhody? V tomto článku se dozvíte více!

Co je kuličkové lineární vedení

Lineární vedení je strojní součást, která zprostředkovává pohyb zařízení po určité (přímkové) dráze. Jako příklad lze uvést pohyb suportu po loži soustruhu.

Výhody kuličkového lineárního vedení

Kuličkové lineární vedení je součástí velké řady lineárně profilového vedení. Aby se dvě části po sobě mohli smýkat, musí mezi nimi být vůle a je třeba mazat styčné plochy. Určitého omezení vůle můžeme dosáhnou u kuličkových lineárních vedení, kde styk mezi částmi je zprostředkován věncem kuliček stejně jako u valivých ložisek. Pomocí mazání se dá zajistit snáze, styk se ale musí udržovat v naprosté čistotě a toto řešení je nákladnější a síly bývají omezené.

Lineární vedení bez řetězu

Výhodami tohoto typu jsou nejen vysoká nosnost, dlouhá životnost ale i kompaktní rozměry. Typ lineárního vedení bez řetězu má čtyři řady kuliček v konfiguraci do X v úhlu 45°. Také je možnost připojení maznic ze všech stran vozíku a schopnost korekce výrobních a montážních chyb.

Lineární vedení s plastovým řetězem

Má mnohem nižší hlučnost než ty bez řetězu a také nižší vývin tepla. Tyto vedení dosahují rychlosti až 5m/s a mají velmi dlouhou životnost. Další výhodu, kterou můžeme podpořit jsou nízké nároky na údržbu mazání. Možná si říkáte zda je řetěz spolehlivý? Samozřejmě bez závad dnes není skoro nic, ale nemusíte se bát vysoké závadnosti, řetěz je patentovaný s integrovanou kapsou na tuk.

Pokud vyhledáváte i jiné typy vedení či přímo kuličkové vedení, můžete navštívit e-shop mnsystems.cz, kde si můžete vybrat z velké škály produktů.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4