Skladba a využití ocelových lan
Zajímalo Vás někdy, z čeho se skládá ocelové lano a k čemu se využívá? Pokud ano, v našem článku konečně najdete odpověď.
Začátek výroby ocelových lan znamenal velkou pomoc pro všechny, kteří potřebovali tahat těžká břemena. Jejich velká výhoda oproti dříve používaným konopným lanům spočívá ve větší nosnosti a také déle vydrží. A pokud začnou podléhat vnějším vlivům, jako je například koroze, pak je to na nich dobře viditelné a je proto možné je včas vyměnit a zabránit tak nehodám či ztrátám na životech. Proto ocelová lana znamenala velkou změnu.
Z čeho se tedy ocelové lano skládá?
Ocelové lano je vlastně jen spletenec drátů, inspirace se vzala od splétání právě konopných lan. V závislosti na stylu spletení a také na tloušťce drátů pak lano získává své specifické vlastnosti. Z několika drátů se splete pramen, ze kterých se pak skládá samotné lano. To se může dělit buďto na jednopramenná či více pramenná. Ty se ještě dělí na šestipramenná a osmipramenná.
U vícepramenných lan je ještě potřeba vyplnit střed lana duší. To, z jakého materiálu duše je také určuje vlastnosti lana. Jednou z možností je vyplnění středu lana buďto přírodním nebo syntetickým vláknem. Další možností je pak vyplnění středu ocelí nebo dalším drátem.
Využití ocelových lan
Jednopramenná lana se dají využít jako kotevní a podpůrná lana, nosná lana mostů, telefonních kabelů nebo také v automobilovém průmyslu. Vícepramenná lana se dají využít v případě, kdy lano pracuje s kladkami a jsou na něj kladeny vyšší nároky na ohyb. Lana s ocelovou duší pak lze využít v případech, kdy podléhají značným příčným tlakům, čímž se způsobí deformace lana, nebo pokud není možné využít nekovovou duši.